امروز : جمعه 1398/1/30 - 2019 April 19
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 20275 زمان انتشار: 07 خرداد 1391 14:36:00
رنگ زندگي بر ديواره هاي فوتبال

نقد و بررسي کتاب حميدرضا صدر:((نيمکت داغ))

کتاب دکتر صدر با نام نيمکت داغ منتشر شد که در آن به سير زندگي مربيان بزرگ فوتبال از هررا و حشمت مهاجراني تاالکس فرگوسن و پپ گوارديولا پرداخته است.
نقد و بررسي کتاب حميدرضا صدر:((نيمکت داغ))

فوتبال آنلاين:
 اين روزها فوتبال ما در کام سياه چال هاي حواشي فرو مي رود.بيشتر از هميشه ،تلخ تر از هميشه.همه ي نگاه ها به متلک هايي است که رد و بدل مي شود و به پول هايي که رد و بدل مي شود و به ميز هايي که رد و بدل مي شود. خاطرات فوتبال زيبا،فوتبال هيجان انگيز،در گوشه ي دل ما خاک مي خورد و گاهي شايد با جدال هاي ال کلاسيکو يا نظير آن لبخندي بر صورت معصوم فوتبال بيايد. دلمان تنگ است براي برزيل سانتانا،هنرنمايي هاي کرايف يا صلابت قيصر،بکن باير.براي حشمت مهاجراني و تيم غرور آفرينش که فوتبال را براي پيراهن بازي مي کردند نه حساب بانکي ،چه مردان آهنين شوروي در مقابلشان صف بسته باشند و چه جادوگران هلندي.ما ايراني ها همه خاطره باز هستيم.با خاطره زندگي مي کنيم،شاد مي شويم و يا اشک مي ريزيم.مانند اکثر ملل شرقي عصر طلايي خود را در گذشته ي دور ،روزهاي سياه را در حال و پنجره ي رو به روشنايي را در آينده مي بينيم.کتاب دکتر صدر پلي است به گذشته ي دور براي خاطره بازي.
فوتبال خاطرهٔ مشترک همهٔ ماست. جام‌های جهانی، رقابت‌های اروپایی، نبرد‌ها. زمانی که هر کدام اسم ستاره‌ای را بر روی خود می‌گذاشتیم و به محل می‌رفتیم. من آنم که رستم بود پهلوان. گل کوچک از صبح تا شب، از شب تا صبح. فوتبال زندگی را در خود جای داده است.تولد، جوانی، تقابل، تعلیق، پیری، مرگ.
تولد دفاع چهار نفره در ذهن گوژتاو سبس،تولد پرسينگ در تيم لوبانفسکي ، تولد مورينيو در افکار پدر خوانده هررا و تولد توتال فوتبال در قلب رينوس ميشل. مرگ هفت بازيکن يونايتد در سقوط هواپيما ،مرگ تاکول پس از تمرينات سخت در ساحل ،مرگ رئيس چاپمن و ميسل در 55 سالگي،مرگ فئولاي فربه اولين طراح ستاره بر پيراهن برزيل،مرگ در انزوا،مرگ در فراموشي.تقابل لوبانفسکي و ميشل ،تقابل مجار هاي جادوئي و آلمان هربرگر،تقابل کاپيتان بکن بائر و کرايف در فينال 73.سايه ي قدرت در زندگي شخصي،سرود خواني فاشيست پوتزو،قهرماني 54 ژرمن ها زماني که ((آلمان پس از جنگ براي اولين بار مي خندد)) ،زماني که ((کمونيست خوب بودن يعني تن دادن به همه چيز )).به راستي چه نقطه ي اشتراکي جز فوتبال مي تواند پوتزوي فاشيست،آرکاديف کمونيست،هربرگر نازي،هررا ي مومن و ميسل روشنفکر را در صفحات يک کتاب و در کنار هم جاي دهد. اين ها همه شاخصه هاي زندگي هستند که در دل فوتبال جاي گرفتند و اين کتاب،که از دل فوتبال است.بزرگ‌ترین خدمت نویسنده ((نیمکت داغ)) به کتاب دفن نکردن روح فوتبال در میان گل و لای کلمات سنگین بوده است.
البته ((نیمکت داغ)) هم مانند تمام دست نوشته‌های بشر اشکالاتی دارد، مانند چند اشتباه در تاریخ‌ها، اعداد و ارقام سیستم‌ها و یا حس خلاء کرایف و دریم تیمش به سلیقهٔ شخصی من که هیچکدام باعث نمی‌شود تا از نمرهٔ نثر زیبا و روان و تحلیل‌های تاکتیکی دقیق کتاب کم شود.
در پايان تشکر ويژه اي دارم از حميدرضا صدر عزيز که اميدها ،لذت ها و خاطرات ما را احيا کرد و بسيار آموخت. دل و قلمت در پناه خداوند نشکسته بماند.
((نادر کيميايي))


نظرات بینندگان
|
علیانی
|
08 خرداد 1391 00:17:52
7
0
با شما موافقم. کتاب بسیار خواندنی است.
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
دسترسی سریع
پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار
پر بحث ترین مطالب

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای فوتبال آنلاين محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011