امروز : یکشنبه 1397/4/03 - 2018 June 24
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 7163 زمان انتشار: 10 مرداد 1390 11:02:00
به بهانه قرعه كشي جديد جام جهاني 2014 برزيل:

بررسي اجمالي تاريخچه حضور تيم هاي آسيايي در جام هاي جهاني

به تازگي قرعه كشي مرحله جديد انتخابي جام جهاني 2014 در قاره آسيا انجام شد و تيم ملي ايران با اندونزي، بحرين و قطر هم گروه شد.
بررسي اجمالي تاريخچه حضور تيم هاي آسيايي در جام هاي جهاني

به گزارش فوتبال آنلاین، به بهانه اين موضوع و پيشرفت تدريجي و نوسانات تيم هاي آسيايي قصد داريم تاريخچه حضور تيم هاي آسيايي در جام هاي جهاني را بررسي كنيم.

1- در جام جهاني 1938 فرانسه، اندونزي طي نبردي ديدنی در زمين فوتبال با كشور برمه، كه درآن زمان يكي از قدرتهاي مهم فوتبال آسيا محسوب مي شد به مرحله نهايي اين رقابت ها دست يافت و اولين نماينده تاريخ قاره كهن در اين تورنمنت مهم شد. تيم ملي فوتبال اندونزي در تنها بازي خود در تاريخ اين رقابت ها در ورزشگاه ريم با نتيجه 6 برصفر برابر مجارستان قدرتمند شكست خورد و از دور اين رقابتها كنار رفت.

2- تيم ملي فوتبال هند توانست با پيروزي بر برمه، اندونزي و فيليپين به دور نهايي جام جهاني 1950برزيل برسد. اما دولت اين كشور كه موافق سفر هندي ها به جام جهاني نبود اعلام كرد كه هزينه سفر به كشور برزيل را ندارد.

3- كره جنوبي نماينده آسيا در جام جهاني 1954 سوئيس بود كه در ديدار ابتدايي در ورزشگاه زوريخ 9 برصفر برابر مجارستان، نايب قهرمان اين دوره از رقابت ها شكست سنگيني را دريافت كرد. همچنين چشم بادامي هاي كره جنوبي از تركيه نيز شكست سنگين 7 بر صفر را متحمل شدند.

4- كره شمالي طي يك بازي پلي آف با نماينده آفريقا به ديدارهاي نهايي جام جهاني 1966 انگليس راه يافت تا اولين حماسه ساز امتياز گير و صعود كننده به مرحله يك چهارم نهايي جام هاي جهاني باشد. طوفان زرد كره شمالي در گروه چهارم رقابت ها در ديدار ابتدايي برابر شوروي سابق كه لو ياشين را در اختيار داشت بي اثر بود. اما كره اي ها پس از تساوي 1-1 برابر شيلي با گل پاك شو يونگ، يك شگفتني را در برابر ايتاليا رقم زدند، آن ها در تاريخ 19 جولاي 1966 با نتيجه يك برصفر از سد آتزوريها گذشتند و باعث حذف اين تيم شدند. طوفان زرد كره شمالي در تاريخ 23 جولاي 1966 هم غير قابل مهار بود و بازيكنان كره شمالي طي 27 دقيقه ابتدايي در مرحله يك چهارم نهايي در ورزشگاه گوديسون پارك با 3 گل از پرتغال قدرتمند پيش افتادند. اما داور ديدار به پرتغالي ها كمك فراواني كرد و 4 پنالتي را براي اين تيم در جريان بازي گرفت كه خود يك ركورد محسوب مي شود و تمامي اين پنالتي ها توسط اوزه بيو تبديل به گل شد و همچنين پرتغال  با به ثمر رساندن گل ديگري با نتيجه 5 بر 3 از سد طوفان زرد گذشت.

5- درجام جهاني 1978 آرژانتين، ايران با غلبه بر نماينده اقيانوسيه يعني استراليا، تنها نماينده آسيا لقب گرفت. تيم ملي فوتبال كشورمان با 2 پنالتي هلندي ها در ديدار ابتدايي با نتيجه 3 بر صفر شكست را دريافت كرد اما در ديدار بعدي برابر اسكاتلند قدرتمند كه در ادامه جام با نتيجه 3 بر 2 بر هلند غلبه كرد، با وجود گل به خودي آندرانيك اسكندريان با گل ايرج دانايي فرد در دقيقه 60 اولين امتياز را از جام جهاني كسب كرد. همچنين در ديدار سوم و آخر خود با نتيجه 4 بر يك از پرو شكست خورديم تا با يك امتياز در رده آخر اين گروه قرار بگيريم.

6- در جام جهاني 1982 اسپانيا، در دیدار پلي آف كويت بر نماينده آفريقا غلبه كرد و در گروه D اين رقابت ها ابتدا برابر فرانسه با نتيجه 4 بر يك با تك گل البلوچي بازی را باخت. اما كويتي ها در ديدار دوم مقابل چكسلواكي قدرتمند شگفتي ساز شدند و با وجود پنالتي كه به ضرر كويتي ها اعلام شد، اين تيم آسيايي توانست با گل الدخيل به تساوي 1-1 در ورزشگاه شهر وايادوليد اسپانيا دست يابد. كويتي ها در ديدار سوم خود نيز به سختي و با يك گل برابر انگليس شكست خوردند.

7- كره جنوبي نماينده آسيا در جام جهاني 1986 مكزيك بود كه در ديدار ابتدايي با نتيجه 3 بر يك برابر آرژانتين قهرمان اين دوره رقابت ها شكست خورد. اما در ديدار بعدي برابر بلغارستان به تساوي 1-1 رسيد و در بازی سوم برابر اسپانيا با نتيجه 3 بر 2، آن هم با گل به خودي چو كوانگ رائه دروازه بان مطرح كره اي ها، شکست خورد و در گروه A با يك امتياز به كار خود پايان داد.

8- در جام جهاني 1990 ايتاليا، اين امكان به قاره های آفريقا و آسيا داده شد كه 2 نماينده را براي رقابت هاي نهايي داشته باشند. امارات يكي از نمايندههاي آسيا در ديدار ابتدايي از كلمبيا با 2 گل شكست خورد. در بازی بعدي با نتيجه 4 بر يك برابر يوگسلاوي شكست سنگيني را دريافت كرد و در ديدار سوم با شكست 5 بر يك برابر آلمان غربي ثابت كرد كه ضعيف ترين نماينده آسيا در اين ديدارها است. همچنين كره جنوبي نيز با 3 شكست 2 بر صفر، 3 بر يك و يك بر صفر از بلژيك، اسپانيا و اروگوئه از دور رقابت ها كنار رفت.

9- در جام جهاني 1994 آمريكا، كره جنوبي و عربستان نماينده هاي آسيا بودند. در گروه E رقابت ها كره جنوبي 2 تساوي ارزشمند برابر بوليوي و اسپانيا را به دست آورد و اين در حالي بود كه تا دقيقه 85 بازي برابر ماتادورها 2 گل عقب بود و در نهایت به تساوي 2-2 رسيد. همچنين كره اي ها در برابر آلمان مدافع عنوان قهرماني به سختي با نتيجه 3 بر 2 شكست خوردند تا با 2 امتياز در گروه خود سوم شوند. اما در گروه F رقابت هاي جام جهاني 1994، عربستان شگفتي ساز شد و براي اولين بار به مرحله يك هشتم نهايي جام جهاني صعود كرد. عربستاني ها در ديدار ابتدايي با نتيجه 2 بر يك از هلند شكست خوردند اما در مسابقه بعدي موفق به پيروزي 2 بر يك برابر مراكش شدند و با گل سعيد العويران در ديدار سوم بر بلژيك غلبه كردند تا پس از مدتها يك نماينده آسيا به دور بعدي رقابت ها صعود كند. نكته ي جالب اينكه بلژيك با وجود پيروزي برابر هلند نتوانست به دور بعد صعود كند. عربستاني ها در مرحله يك هشتم نهايي ازسوئد با نتیجه 3 بر يك شكست خوردند.

10- در جام جهاني 1998 فرانسه، براي اولين بار 4 تيم آسيايي به اين رقابت ها راه يافتند و تيم ملي فوتبال ايران، بهترين و شايسته ترين نماينده قاره كهن در اين رقابت ها بود كه بهترين نتايج تاريخ كشورمان در رقابت هاي جام جهاني ثبت شد. در گروه F رقابت هاي جام جهاني 1998 تيم ملي ايران در اولين بازي در كمال شايستگي با ضربه آزاد سينيشا ميهايلويچ از يوگسلاوي سابق شكست خورد اما در ديدار دوم در برابر آمريكا، به يادماندني ترين بازي تيم ملي ايران در تاريخ فوتبال ثبت شد و در تاريخ 21 ژوئن با نتيجه 2 بر يك توانستيم آمريكا را با تمام لژيونرهايش شكست دهيم. در ديدار سوم هم نمايش مناسبي داشتيم و با نتيجه 2 بر صفر از آلمان شكست خورديم. هرچند بايد گفت كوپكه دروازه بان سابق ژرمن ها چندين بار مانع باز شدن دروازه شد. در گروه E رقابت ها كره جنوبي بر خلاف جام جهاني گذشته به ترتيب با نتايج 3 بر يك و 5 بر صفر از مكزيك و هلند شكست خورد و تنها به تساوي یک بر یک برابر بلژيك قناعت كرد. در گروه C، عربستان سعودي نيز در 2 ديدار ابتدايي به ترتيب با نتايج 1 بر صفر و 4 بر صفر از دانمارك و فرانسه شكست خورد و در ديدار سوم خود به تساوي دو بر دو برابر آفريقاي جنوبي رضايت داد. در گروه H رقابت ها ژاپن 3 شكست یک بر صفر، یک بر صفر و دو بر يك به ترتيب برابر آرژانتين، كرواسي و جامائيكا ثبت كرد.

11-  دررقابت هاي جام جهاني 2002 كره جنوبي  وژاپن درخشانترين روزهاي تاريخ آسيا را در اين رقابتها به ثبت رساند و براي اولين بار يك تيم آسيايي به جمع چهار تيم نهايي راه يافت. در گروه E رقابت هاي جام جهاني 2002، چين با 3 شكست دو بر صفر، چهار بر صفر و سه بر صفر به ترتيب برابر كاستاريكا، برزيل و تركيه از دور رقابتها كنار رفت و عملكرد ضعيفي را برجا گذاشت. در گروه D كره جنوبي ابتدا با 7 امتياز صدرنشين شد كه حاصل پيروزيهاي 2 بر صفر و يك بر صفر برابر لهستان و پرتغال  و تساوي یک بر یک برابر آمريكا بود، سپس طي حماسه اي ديگر كره اي ها ايتاليا را با تمامي ستاره هايش با نتيجه 2 بر يك در وقت اضافه در مرحله يك هشتم نهايي شكست دادند و در مرحله يك چهارم نهايي طي ضربات پنالتي اسپانيا را از پيش رو برداشتند و به جمع 4 تيم نهايي راه يافتند. اما شگفتي سازي كره اي ها با شكست برابر آلمان در مرحله نيمه  نهايي به اتمام رسيد و با شكست 3 بر 2 برابر تركيه در ديدار رده بندی به مقام چهارمي رضايت دادند. همچنين ژاپن ميزبان هم با 7 امتياز در گروه H رقابت ها صدرنشين شد كه پس از پيروزيهاي یک بر صفر برابر روسيه، و دو برصفر برابر تونس و تساوي دو بر دو برابر بلژيك، در مرحله يك هشتم نهايي برابر تركيه شگفتي ساز با گل حسن ساس حذف شد. در گروه E رقابت هاي جام جهاني عربستان ضعيفترين نماينده آسيا بود و به ترتيب با شكست 8 بر صفر برابر آلمان، 1 بر صفر برابر كامرون و 3 بر صفر برابر ايرلند جنوبي از رقابت ها كنار رفت.

12- در جام جهاني 2006 آلمان، ايران برای سومين بار به اين رقابت ها صعود كرد و در گروه D ياران ايوانكوويچ به ترتيب با 2 شكست سه بر يك برابر مكزيك و دو بر صفر برابر پرتغال و تساوي یک بر یک برابر آنگولا آن هم در دقايق پاياني، نتايج نا اميد كننده اي گرفتند و در گروه خود نيز پايين تر از آنگولا در رده چهارم قرار گرفتيم. در گروه E ژاپن دو شكست سه بر يك برابر استراليا و برزيل و تساوي بدون گل برابر كرواسي را ثبت كرد. همچنين در گروه G رقابت ها، كره جنوبي با وجود پيروزي یک بر صفر برابر توگو و تساوي یک بر یک با فرانسه نايب قهرمان رقابت ها، به دليل باخت دو بر صفر برابر سوئيس نتوانست از گروه خود صعود كند. در گروه F عربستان نيز تنها به تساوي دو بر دو برابر تونس دست يافت و در ديدار هاي بعدي با نتيجه 4 برصفر و يك بر صفر به ترتيب از اوكراين و اسپانيا شكست خورد.

13- در جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي، در گروه B رقابت ها، كره جنوبي با 4 امتياز بالاتر از يونان و نيجريه از گروه خود صعود كرد و به نتیجه هاي 2 برصفر برابر يونان، تساوي دو بر دو برابر نيجريه و شكست چهار بر یک برابر آرژانتين دست يافت و در مرحله يك هشتم نهايي با نتيجه دو بر يك از اروگوئه شكست خورد تا سوآرز خاطره تلخ اين كشور باشد. در گروه D رقابت هاي جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي، استراليا كه به فوتبال آسيا پيوسته بود پس از شكست سنگين 4 بر صفر برابر آلمان، به تساوي یک بر یک برابر غنا و پيروزي ارزشمند دو بر يك برابر صربستان با ستارگاني چون كورالف واستانكويچ دست يافت اما با چهار امتياز از گروه خود حذف شد. در گروه E ژاپن با نتيجه 1 بر صفر از سد كامرون گذشت و پس از شكست 1 بر صفر برابر هلند و پيروزي 3 بر يك برابر دانمارك با 6 امتياز به مرحله يك هشتم نهايي صعود كرد تا در برابر پاراگوئه در ضربات پنالتي حذف شود. همچنين كره شمالي نماينده ديگر آسيا در جام جهاني با برزيل، پرتغال و ساحل عاج هم گروه بود كه در برابر برزيلي ها در ديدار ابتدايي به واقع طوفان زرد بودند و به سختي با نتيجه 2 بر يك شكست خوردند اما در بازی بعدی مقابل پرتغال با حساب هفت بر صفر بازی را واگذار کردند و در ديدار سوم نيز در برابر ساحل عاج با 3 گل شكست خوردند.

گفتني است، در جام جهاني 1930 اروگوئه هيچ نماينده اي از آسيا و آفريقا حضور نداشت و در جام جهاني 1934 ايتاليا، مصر توانست در بازي پلي آف بر نماينده آسيا غلبه كند. همچنين در برخي دوره هاي جام جهاني، برندگان نماينده هاي آسيا و آفريقا بايد به مصاف تيم هاي مشخص شده اروپايي مي رفتند.

گزارش از علي جواهرچي

OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
دسترسی سریع
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای فوتبال آنلاين محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011