امروز : چهارشنبه 1397/3/30 - 2018 June 20
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 9569 زمان انتشار: 15 شهریور 1390 10:15:00

معروفترین ورزشگاه های جهان+عکس

شاید برای هر کسی جالب باشه که از معروفترین های جهان مطالبی را بداند که ما در این گزارش هفت ورزشگاه معروف جهان را به شما معرفی می کنیم

 

 

 

نام رسمی:

: Nou Estadi del Futbol Club Barcelona
به معنای استادیوم کلوب فوتبال بارسلونا


- تاریخ شروع ساخت :24 سپتامبر 1956

- ظرفیت : 98،800 عدد صندلی

Avinguda Aristides Maillol, s/n, 08028, Barcelonaآدرس:  

  

تاریخچه :


-سال‌های ابتدایی دهه ۱۹۵۰ میلادی، بارسلونا به دلیل افزایش شمار هواداران خود به ورزشگاهی با گنجایش بیشتر از ورزشگاه آن زمان خود، «کمپ دی لس کورتس» که ۶۰٬۰۰۰ نفر گنجایش داشت، نیاز داشت. کمپ نو در خلال سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۷ ساخته شد، و سازنده‌های آن نیز فرانسسک میتجانس-میرو، لورنزو گارسیا بارون و جوزپ سوتراس مائوری بودند. بارسلونا در اولین بازی خود در کمپ نو به مصاف له گیا وارساو رفت و در پایان با نمایش دل پذیری این تیم را ۲ - ۴ شکست داد. زننده اولین گل در ورزشگاه جدید، اولوگیو مارتینز، بازیکن بارسلونا بود. بیش از ۹۰٬۰۰۰ نفر تماشاگر این بازی تاریخی را از نزدیک دیدند.
ظرفیت استادیوم چندین بار دچار تغییر شد، در حالیکه ظرفیت اولیه آن ۹۳٬۰۵۳ نفر بود، اما به دلیل برگزاری جام حهانی ۱۹۸۲، ظرفیت آن به ۱۰۵٬۰۰۰ افزایش داده شد. به دلیل ممنوع شدن وجود قسمت‌هایی که در آن تماشاگران ایستاده به تماشای بازی می‌پرداختند، ظرفیت استادیوم در سال ۱۹۹۰ به زیر ۹۹٬۰۰۰ کاهش یافت..

====================================================

دومین ورزشگاهی که شاید خیلی ها دوست داشته باشن در موردش بدونن ورزشگاه " الدترافرود" هست که متعلق به باشگاه منچستر یونایتد هست . بدون هیچ گونه مقدمه میرم به سمت توضیحات و تاریخچه ی ورزشگاه.
OLD TRAFFORD


آدرس : انگلستان ، منچستر ، خیابان سر مت بازبی ، الد ترافورد

تاریخ شروع و اتمام ساخت : 1910-1909

گنجایش : 76,200 تعداد صندلی + 12 صندلی

 

تاریخچه :
الدترافورد یکی از مشهورترین و بزرگ‌ترین ورزشگاه‌های فوتبال در بریتانیا و جهان است . در اوضاع و احوالی که بسیاری از باشگاه‌ها از ورزشگاه‌های قدیمی خود به محل هایی جدید نقل مکان می‌کنند ، منچستر الدترافورد را حفظ می‌کند و به جای رفتن به جایی دیگر همان ورزشگاه قدیمی را توسعه می‌دهد .

جايگاه تماشاگران در اين استاديوم كه در قسمت شمالی واقع شده، بزرگ‌ترين سقف بی ستون را در سراسر اروپا از آن خود كرده است . علاوه بر اين جايگاه محلهای زيبايی چون موزه يونايتد ، رستوران رد كافی ، اتاق ويژه جام ها و قسمت اداری در اين قسمت واقع شده و شكل بسيار مناسبی به آن داده است. قسمت جنوبی اين استاديوم نيز بسيار توسعه يافته و چشمها را بخود خيره می كند. در قسمت شرقی فروشگاه بسيار بزرگی واقع شده و در قسمت غربی نيز كه بيشتر به استرتفورداند معروف است درسالهای اخير تغييرات وسيعی داده شده و با رديف هايی اضافه شده كه آن را بسيارممتاز كرده است. ازجمله آثاری كه در اين قسمت ديده می‌شود. بدون ترديد مجسمه دنیس لا اسطوره تيم منچستر یونایتد است كه ابهت خاصی به اين استاديوم داده است. بابی چارلتون اسطورهٔ فوتبال انگلستان این ورزشگاه را « تئاتر رویاها » نامیده است .

«
زیباترین و بهترین در نوع خود . فوق‌العاده‌ترین ورزشگاهی که تابه حال دیده‌ام . این ورزشگاه در دنیا نظیر ندارد و افتخار شهر منچستر است . اینجا خانهٔ تیمی است که در آن می‌تواند شگفتی بیافریند و ... » این جملات نویسندهٔ یکی از روزنامه‌های منچستر در روز پس از افتتاح ورزشگاه در سال ۱۹۱۰ است .

ورزشگاه الدترافورد حدود یک قرن عمر دارد . پیش از آن تیم منچستر ورزشگاهی کوچک و قدیمی داشت و الدترافورد به عنوان خانهٔ جدید باشگاه در غرب شهر منچستر بنا شد . الدترافورد در آن دوران با هزینه‌ای معادل ۶۰ هزار پوند ساخته شد که در زمان خود رقمی سرسام آور بود . آرچینا لیچ مهندس معروف اسکاتلندی طراح این ورزشگاه بود . او ورزشگاه‌های معروف وایت هارت لین در شمال شهر لندن و همدن پارک در شهر گلاسگو را نیز طراحی کرده است . الدترافورد در سالهای ۱۹۱۱ و ۱۹۱۵ فینال جام حذفی انگلیس را برگزار کرد و در سال ۱۹۲۰ پذیرای بیشترین تماشاگر در بازی منچستر یونایتد مقابل آستون ویلا بود .

در جنگ جهانی دوم اُلدترافورد در بمباران نیروی هوایی آلمان بشدت آسیب دید و تیم منچستریونایتد از ۱۹۴۶تا ۱۹۴۹ بازیهای خود را در ورزشگاه مین رود باشگاه منچستر سیتی برگزار می‌کرد . برای جام جهانی ۱۹۶۶ ورزشگاه الدترافورد بازسازی شد و بازی مجدد فینال جام حذفی سال ۱۹۷۰ بین چلسی و لیدز در این ورزشگاه برگزار گردید .

الدترافورد اولین ورزشگاه انگلیس در دهه ۱۹۷۰ به حساب می‌آید که در آن حصار نصب کردند تا تماشاگران متعصب خشمگین نتوانند به زمین مسابقه حمله کنند .

========================================================


ورزشگاه سن سيرو يا جوزپه مياتس

استادیوم را با نام ورزشگاه سن سیرو شهر میلان، بزرگترین استادیوم کشور ایتالیا و یکی از بزرگترین استادیوم‌های اروپاست. در سال ۱۹۲۵ شهرداری میلان شروع ساخت این ورزشگاه را آغاز کرد و کار ساخت آن یک سال به طول انجامید. گنجایش ابتدایی این ورزشگاه ۷۰ هزار نفر بود. تیم‌های آث میلان و اینتر میلان از همان ابتدا اجاره‌نشین این ورزشگاه بودند و بازیهای خود را در آنجا برگزار می‌کردند. در سال ۱۹۸۹ این ورزشگاه برای نوسازی مدت کوتاهی تعطیل شد و پس از بازگشایی ظرفیت آن به حدود ۸۳ هزار نفر رسید. بیشتر بازیهای تیم ملی ایتالیا در همین ورزشگاه برگزار می‌شود. یوفا به تمامی ورزشگاه‌های اروپا بر اساس کیفیت آنها امتیاز می‌دهد. استادیوم سن سیرو نمره ۵ از ۵ را دریافت کرده است.
در سال ۱۹۷۲ جوزپه مه آتزا (برترین گلزن تاریخ باشگاه اینتر میلان) درگذشت. از آن پس اینتری ها این ورزشگاه را جوزپه مه آتزا می‌نامند. اما میلانی ها کماکان به آن سن سیرو می‌گویند
این استادیوم میزبان با زی های خانگی دو تیم بزرگ و صاحب نام ایتا لیا یی آث میلان و اینتر میلان است.
نام سن سیرو برگرفته از کلیسای کوچکی است که در نزدیکی این استادیوم قرار دارد. این ورزشگاه در سال 1926 توسط پیرو پیرلی با ظرفیت 10000 نفر ساخته شد و به تیم آث میلان اهدا گردید و تنها این تیم قادر به انجام مسابقات خانگی در این ورزشگاه بود. در سال 1935 کامونه میلانو حق امتیاز این استادیوم را خریداری کرده و بعد از این سال علاوه بر آث میلان . اینتر میلان نیز با زی های خانگی اش را در آنجا برگزار می کرد.
مدل این استادیوم بر اساس مدل آنگلوساکسون ساخته شده است.

در سال 1939 ظرفیت این ورزشگاه به 55000 نفر افزایش یافت. بعذها این استادیوم بازسازی شد و ظرفیتش به 150000 نفر تبدیل شد اما سران ایتا لیا تصمیم گرفتند که برای رعایت مسائل امنیتی تنها 100000 تماشاگر به ورزشگاه بیایند. در سال 1989 به خاطر جام جهانی که قرار بود در ایتالیا برگزار شود برای رعایت اصول استاندارد ظرفیت این ورزشگاه به 85000 نفر کاهش یافت و تا امروز نیز این ظرفیت هیچ تغییری نکرده است.
جوزپه مه آتزا نام بازیکن اسطورهای است که در سالهای 1930 تا 1940 در هر دو تیم آث میلان و اینتر میلان بازی میکرد . در سال 1987 این ورزشگاه از سن سیرو به جوزپه مه آتزا تغییر نام داد اما طرفداران میلان هنوز این سن سیرو صدا می زنند.

ويژگي هاي ورزشگاه
ابعاد کلی : 68 . 105 متر
گنجایش(کاملا" صندلی) : 70085
ظرفیت قسمت مهمانان و افراد ویژه : 2005
ظرفیت مخصوص قسمت خبرنگاران : 200
تعداد درهای ورودی و خروجی : 51
تعداد نور افکن ها : 3600

========================================================

ورزشگاه ستمفورد بریج

 


ستمفورد بریج ورزشگاه تیم چلسی است که در جاده ی فولهام و در محله ی همرسمیت واقع شده است . این ورزشگاه قدیمی ۴۲٬۰۵۵تماشاگر ظرفیت دارد . تا قبل از افتتاح ورزشگاه جدید آرسنال یعنی امارات استادیوم استمفورد بریج بزرگترین ورزشگاه لندن بود . این ورزشگاه در سال ۱۸۷۶ ساخته و در سال ۱۸۷۷ مورد استفاده قرار گرفت . استمفورد بریج مانند دیگر ورزشگاه های انگلستان ، سکوی تماشاگرانش به زمین نزدیک است . نام آرشیتکت این ورزشگاه آرشیبالد لیتش است که در آن موقع یکی از برجسته ترین آرشیتکت های اروپا بود . استمفورد بریج اولین ورزشگاه لندن در آن زمان بود . استمفورد بریج در سال ۱۸۷۷ تاسیس شد و در آن موقع این ورزشگاه برای باشگاه های ورزشی لندن بود ، بلاخره در سال ۱۹۰۴ برادران گاس و جوزف میرز این ورزشگاه را خریدند و از آن هنگام تنها بازی های چلسی در آن استادیوم انجام می شد . از کنار این ورزشگاه خطوط راه آهن انگلستان عبور می کند . زمین این ورزشگاه با چمن طبیعی پوشش داده شده . لازم به ذکر است کهبزرگترین موزه را بین تیم های انگلستان چلسی دارد و آن کنار استمفورد بریج قرار دارد . در مدت باقی مانده به المپیک ۲۰۱۲ استمفورد بریج کامل تر خواهد شد تا در المپیک ۲۰۱۲ لندن مورد استفاده قرار بگیرد . بیشترین باری که طرفداران چلسی به استمفورد بریج رفتند در سال۲۰۰۶ و در روز هوادار های آبی بود که بیش از ۴۳،۰۰۰ نفر به ورزشگاه رفتند و خیلی ها پشت در بسته ماندند .

 ===================================================

 

 
آنفيلد ، خانه ي رويايي ليورپول


 

 

 

 

 

آنفیلد یکی از ورزشگاه های فوتبال در ناحیه آنفیلد واقع در شهر لیورپول می باشد  ورزشگاه چهار ستاره آنفیلد خانه تیم لیورپل ، قهرمان 18 بار لیگ انگلستان و 5 بارجام باشگاه های اروپا است که علاوه بر بازی های لیورپول ، بعضی از بازیهای ملیانگلیس و اکثر بازی های باشگاه های معروف بریتانیا در این ورزشگاه برگزار می شود . استادیوم به خاطر جایگاه معروف کپ در ناحیه جنوب غربی زمین در انگلستان و اروپامعروف است . هواداران پرشور و دو آتشه لیورپول در این قسمت از زمین مستقر می شوندکه با سرو صداها ی فراوان و سرود های مهیج و با نشاطی که می خوانند باعث ترس واضطراب در روحیه حریفان لیورپول می شوند ، در واقع هواداران جایگاه کپ مظهر تعصب وغیرت تیم به حساب می آیند که در سخت ترین و بحرانیترین شرایط ،تیم محبوب خود راتنها نمی گذارند . آنها همواره با سرود معروف خود (هرگز تنها نخواهی رفت...) به تیمدر هنگام مسابقه روحیه می دهند. ...

 

 

===================================================

 

 

 

 

 


نام:دله آلپی
معمار:استادیو هاتر
گنجایش:۶۷٬۲۲۹
ابعاد زمین:۱۰۵ در ۶۸
جنس زمین: چمن
سال افتتاح:۱۹۹۰


ورزشگاه دل آلپی متعلق به شهر تورین بود که هر دو تیم یوونتوس و تورینو از آن استفاده می‌کردند.اما در سال ۲۰۰۳ یووه با پرداخت ۲۵ میلیون یورو به تورینو ورزشگاه را خریداری کرد.البرتو جیرائودو یکی از مدیران وقت یوونتوس طرح خرید و بازسازی این ورزشگاه را مطرح کرد و بعد از آماده شدن طرح پروژه در سال ۲۰۰۴ سال ۲۰۰۶ پروژه بازسازی یووه شروع شدو یوونتوس به ورزشگاه30هزار نفري المپيك تورينو(اين ورزشگاه متعلق به تيم تورينو است وتيفوسي ها تورينو اين ورزشگاه را به اسم كومانوله مي شناسند.)نقل مكان كند. دل الپی چند ایراد مهم داشت.تماشگر ها از جایگاه‌های نا مناسب و سکوهای بد این ورزشگاه گله داشتند.سکو های پایین این ورزشگاه به علت پیست دومیدانی بزرگ از زمین فاصلهٔ زیادی داشت (حدودا ۴۰ متر)و تماشاگران دید درستی نداشتند.اکثر تماشاگرانی که در سکوهای پایین بودند ازاین مسئله گله داشتند که به همه جای زمین دید ندارند و قسمت هایی از بازی رو به درستی نمی بینند.و با توجه به شهرتی که ایتالیایی ها به عنوان "دیوانه"ی فوتبال دارند در فصل های گذشته آمار عجیبی از تماشاگران دل آلپی به عنوان خانه بزرگ‌ترین تیم ایتالیی دیده شد.مثل بازی حساس یوونتوس و سامپدوریا در جام حدفی ایتالیا(کوپا ایتالیا) که فقط ۲۳۷ نفر برای این بازی در ورزشگاه حضور پیدا کردند.و این آمار برای تیم مثل یوونتوس بسیار عجیب است.
در سال های گذشته روزنامه‌ها و رسانه‌های ایتالیا به یوونتوس کنایه‌های زیادی می‌زدند.و عنوان می‌کردند یوونتوس تیم پرطرفداری که در خانه غریب است !

سال ۲۰۰۴ با طرحی که جیرائودو مطرح کرد قرار شد ورزشگاه دل آلپی که سال قبل خریده شده بود بازسازی شود.این طرح سال ۲۰۰۶ آغاز شد. و نکته جالب این بود که یووه تنها تیم بزرگ اروپایی که در هنگام بازسازی ظرفیت ورزشگاه خود را کم کرد.در ابتدا قرار بود این ورزشگاه بعد از بازسازی ۴۲ هزار نفری بشه.ولی بعد از سقوط یووه برنامه‌ها عوض شد و گنجایش ۵۰ هزار نفری برای دل آلپی در نظر گرفته شد. قرار شد سکوها به زمین نزدیک تر شوند و حالت کروی سکو های به مستطیل (۴ ضلع ) تغییر پیدا کنه.قرار شده سکوها تا ۵ متری زمین بازی جلو بیایند. این تغییر حالت حدودا ۳۵ هزار نفر از گنجایش ورزشگاه کم خواهد کرد که مدیران یووه سعی می‌کنند با امکانات رفاهی بیشتر هواداران را مدت بیشتری در مجموعهٔ دل آلپی نگه دارند.تا ازین طریق سود بیشتری کسب کنند.در حال حاضر یووه پر طرفدار ترین تیم ایتالیاست اما سود خیلی کمی از ورزشگاه نسیب این باشگاه می‌شود.که حدودا ۱۵ میلیون یورو در سال است.
با توجه به اینکه این ورزشگاه دیگر به یوونتوس تعلق دارد، یووه قصد دارد،موزه و فروشگاه بزرگ یوونتوسی در این ورزشگاه احداث کنه. همچنین تسحیلات رفاهی و امکانات کنفرانس هم به این ورزشگاه اضافه خواهد شد.فروشگاه‌های مختلفی هم در منظقه ورزشگاه احداث می‌شوند. دیگر امکانات عبارت‌اند از: هتل-سینما-سالن بولینگ-رستوران و ادارات مدیریتی یوونتوس. اخیرا تغیری در طراحی بوجود آمده که اول قرار شد پیشت دو میدانی برداشته شود.و دید تماشاگران بهبود بخشیده شود.در طراحی ورزشگاه هم تغییراتی بوجود آمده. نهایتا پیش بینی شده در آگوست ۲۰۰۸ این پروژه تمام شود.هزینه پروژه ۱۵۰ میلیون یورو است.


اما با تغییر مدریت اعلام شد که این مدیران به طرح های جیرائودو زیاد علاقه ندارند.به همین دلیل اعلام شد که تغیراتتی در نحوه ساخت استادیوم جدید خواهند داد.ولی اطالاعت بیشتری داده نشد.و مشخص نیست که این پروژه جدید چقدر تفاوت خواهد داشت و کی تمام می‌شود.فقط اعلام شده که حداقل دو فصل آینده یووه در المپیک تورین بازی می‌کند. هچنین مدیریت جدید اعلام کرده ورزشگاه جدید به اسم اسپانسر خواهد بود که باعث جنجال های بسیار و اعتراض شدید هوادارن شده است.در حال حاضر یووه با یک شرگت آمریکایی قرار داد بسته است و احتمال اینکه مثل آرسنال اسمی اسپانسری برای ورزشگاه انتخاب بشه خواهد بود.

====================================================

 

 

 تاریخچه مجموعه آزادی
مجموعه ورزشي آزادي به منظور برگزاري هفتمين دوره بازيهاي آسيائي تهران در سال 1353 و در استانداردهاي بين المللي و با مساحت 460 هكتار در غرب تهران احداث گرديد .
اين مجتمع بزرگ ورزشی علاوه بر قابليت اجراي اكثر رشته هاي ورزشي ، محلي مناسب براي برگزاري جشن ها و گردهمائي و مراسمهای مختلف و همچنين تشكيل اردوهاي ورزشي ميباشد .
مشخصات كلي مجموعه به قرار زير است :
- سطح زيربنايي ساختمان 000/400 مترمربع
145هكتار جنگل
45هكتار چمن تزئيني
 7هكتار زمين چمن


بازسازی زمین چمن :
پس از برگزاری مسابقه بین تیمهای استقلال و آنی یانگ کره و حوادثی که در آن مسابقه پیش آمد ( آب گرفتگی در زمین در اثر بارندگی شدید ) مسئولان سازمان را بر آن داشت تا نسبت به ایجاد یک زمین فوتبال آبرومند اقدام نمایند . به همین منظور بازسای زمین به شرکت اینتر کام که ماهیت هلندیآلمانی دارد ، سپرده شد و از 28 خرداد ماه سال 81 نسبت به گودبرداری زمین به عمق یک متر اقدام شد . برای اینکه در زمین ایستایی آب نداشته باشیم می بایست زهکشی به دو صورت انجام می شد . یکی لوله های مشبک و سوراخ دار pvc و دیگری با استفاده از مصالح دردانه بندی مختلف در سه لایه که به کمک آنها آب ابتدا از لایه های خاک عبور کرده و سپس از طریق لوله های مشبک از زیر چمن خارج و به چهار گوشه زمین که چهار حلقه چاه می باشد هدایت گردد .
سیستم آبیاری نیز بصورت الکترونیکی اجرا گردید که از طریق دستگاه دیجیتالی قابل تنظیم و کنترل می باشد که 15 فواره در 15 نقطه ( 12 عدد پیرامون و 3 عدد وسط ) طراحی شده که با شروع استارت دستگاه فواره ها یک به یک بیرون آمده و پس از آبیاری به جای اولیه خود باز می گردند .

سیستم دیگر سیستم هیتینگ که جهت نگهداری سبزینگی چمن در فصول سرد بکار می رود لوله های این سیستم در عمق 25- سانتی متر و به طول 5/27 کیلومتر بصورت رفت و برگشت و به فاصله 30 سانتی متر از هم در عرض زمین قرار گرفته اند که از طریق سیستم موتورخانه دمای آب داخل لوله ها بر حسب نیاز قابل کنترل می باشد .
سپس لایه های URTS وRTS که به عمق 25 سانتی متر میباشد و شامل ترکیب سیلیس ، پرلیت خام ، پیت ماس ، ماسه ، خاک برگ ، و خاک زارعی و کود شیمیایی می باشد اجرا گردید و پس از آن اقدام به کاشت چمن شد . کاشت چمن توسط دستگاه بذر کار انجام شد و پس از کاشت بذر پوششی محافظی به عنوان کاور تا جوانه زدن زمین روی چمن باقی ماند ، سرانجام زمین چمن در 15 خردادماه 1382 آماده بهره برداری گردید و در روز بازی بین تیم های ملی امید ایران و ازبکستان افتتاح گردید .

باز سازی اسکور بورد
اسکوربرد رنگی استادیوم یکصدهزارنفری با بیش از 104 متر مربع یکی از بزرگترین صفحه نمایشهای رنگی جهان است که در یک استادیوم ورزشی نصب شده است .
بازسازی این اسکوربرد طبق پیش بینی مهندسان سه ماه محاسبه گردیده بود که با پیگیری مدیرمجموعه و به جهت افتتاح در بازی فوتبال بین تیم های ایران و آلمان ، این کار در مدت چهل روز به انجام رسید.
اسکوربرد آزادی با رزولیشن 278× 576 و 7/16 میلیون رنگ ، دارای هزارساعت عمر مفید و 15 سال گارانتی شرکت سازنده می باشد.
ابعاد کل این صفحه نمایش 5/7 × 20 و قسمت نمایش آن 20/7 × ۴/۱۴ متر می باشد .
این اسکوربرد پیش از این بصورت متنی و تک رنگ مورد استفاده قرار می گرفت که با بازسازی کامل آن بصورت صفحه نمایش رنگی درآمد.

بازسازی صندلی ها
چند مدت پیش باز هم اعتراضات به نحوه ی استقرار تماشاگران در ورزشگاه آزادی باز هم از سر گرفته شد ، البته اینبار شاید کمی مسئولین این ورزشگاه بزرگ به فکر افتاده و تنها طبقه ی اول ورزشگاه را صندلی گذاری کردند ،البته بدون شماره!!! .

منبع خبر : سایت استادیو آزادی

(10 ورزشگاه ترسناک جهان (آزادی اول است!)
آزادي تهران( ايران ) گلورابونك كارلو (جاكارتاي اندونزي )،‌ لانه پرنده (پكن - چين )، استاديوم جي‌جو جام جهاني (جي‌جو كره جنوبي )، ورزشگاه ملي جابر الاحمد (كويت )،ورزشگاه سايتاما (ژاپن )، ورزشگاه سالت ليك (كلكته- هند )، ورزشگاه جهاني سئول( سئول -كره جنوبي )، ورزشگاه سلطان بن فهد (رياض عربستان سعودي ) و ورزشگاه تودوروكي (كاوازاكي - ژاپن )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات بینندگان
|
pouria
|
23 شهریور 1390 11:49:36
27
4
چرا از ورزشگاهای المان چیزی نبود مثل الیانز ارنا و وست فالن؟الیانز پیشرفته ترین ورزشگاه جهان.
|
امیر
|
24 بهمن 1393 21:44:47
3
4
خوشگله
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
دسترسی سریع
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای فوتبال آنلاين محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011