کد خبر: 102919 زمان انتشار: 01 آذر 1394 09:34:00
گزارش : نفر به نفر با فاتحان ال کلاسیکو
بازیکنان بارسلونا با ارائه یک بازی برتر نسبت به رئال مادرید را مقابل هوادارانشان با چهار گل تحقیر کردند.
گزارش : نفر به نفر با فاتحان ال کلاسیکو

به گزارش فوتبال آنلاین ، برای کسی که ال کلاسیکوی 231 را ندیده باشد هنوز هم برای او غیر قابل باور است که رئال با داشتن BBC و پشت سرشان هافبک‌هایی مثل خامس و مودریچ نتوانسته حتی یک توپ وارد دروازه بارسلونا کند و در مقابل دو گل در هر نیمه وارد دروازه‌اش شده باشد ولی این اتفاق افتاده است.

بازیکنان بارسلونا با ارائه تیکی تاکای همیشگی حتی با سرعت‌تر از قبل آنقدر خوب بودند که وقتی نتیجه و روند بازی را به سود خود دیدند حاضر نشدند واکنشی که همیشه در ال کلاسیکوهای گذشته شاهدش بودیم به خطاهای پر شمار رئالی‌ها نشان دهند و بازی درگیرانه‌ای رقم بزنند.

"ورزش سه" نگاهی به 11 ستاره میدان و 3 تعویضی بارسلونا برابر رئال مادرید می‌اندازد؛ همان‌ها که اجازه خودنمایی بیش از حد به حریف نامی‌شان در خانه را ندادند و با اندوخته چهار گل مادرید را ترک کردند:


کلودیو براوو : ترس را از بارسایی‌ها گرفت

حالا آبی و اناری‌ها می‌توانند نفس راحتی بکشند که دروازه‌بانشان حداقل در ال کلاسیکو اشتباه نمی‌کند و بر عکس توپ را از گل بیرون می‌کشد. آنها که تا پایان دو فصل قبل، از کارها و توپ لو دادن‌های معتدد ویکتور والدز و مانوئل پینتو در جدال‌های متعدد با حریف دیرینه‌شان به مرز جنون می‌رسیدند حالا می‌توانند با خیال راحت به کسی که درون دروازه‌شان قرار دارد اعتماد کنند. براوو در دومین سال حضور در بارسلونا به مرز آمادگی کامل رسیده و در چند بازی مهم کلین‌شیت کرده است تا تیمش با اختلاف نسبت به رقبا صدرنشین باشد.

او دیشب مقابل رئال مادرید نقش کلیدی در پیروزی تیمش ایفا کرد. دروازه‌بان شیلیایی بارسا دقیقه 9 در اولین فرصت جدی رئال توپ رونالدو را با کف دو دست از زاویه بسته بیرون کشید و 19 دقیقه بعد نیز وقتی بوسکتس در منطقه خطرناکی توپ را لو داد و خامس شوت زد درازکش توپ را در آغوش گرفت تا تک گل سوارس هدر نرود اما اوج درخشش سنگربان بارسلونا نیمه دوم بود. او دقیقه 48 توپ را از گوشه دروازه با کف دست راهی کرنر کرد و دوباره سد راه رودریگز و رئال شد. سوپر واکنش و سیو‌های فوق‌العاده او در دقایق 68 ، 79، 89 و 90 نیز مثلث BBC  که تشنه گلزنی بودند را نیز ناکام گذاشت تا 4 گل بارسلونا بیشتر به چشم بیاید.

جرارد پیکه : گوش‌هایش را بست و بازی کرد

با سوت‌های ممتدی که رئالی‌ها در لحظه صاحب توپ شدن او می‌زدند پیش‌بینی می‌شد ال کلاسیکوی کابوس‌واری پشت سر بگذارد و کار سخت‌تری از روبرتو جوان داشته باشد اما مدافع ملی‌پوش بارسلونا آنقدر باتجربه شده که به این چیزها توجهی نکند و گوشش را بگیرد تا تیمش به موفقیت برسد. او بعد از 2 بار تحت تاثیر قرار گرفتن در جو سانتیاگو برنابئو و زدن توپ به اوت خودش را با جو استادیوم وفق داد و تا پایان مسابقه فوق‌العاده کار کرد.

مدیریت صحیح پیکه در خط دفاعی اجازه نداد رئالی‌ها برخلاف سایر ال کلاسیکوهای قبل زیاد به دروازه بارسلونا نزدیک شوند. دقیقه 64 نزدیک بود برخوردی که توپ با دست پیکه داشت یک پنالتی به رئالی‌ها بدهد که این اتفاق نیافتاد. مدافع بلند قامت بارسا دقایق پایانی در آستانه گلزنی و تکمیل بازی خوبش بود اما توپی که در حال رسیدن به او بود را مونیر به اوت زد تا هم خودش ناکام باشد، هم پیکه.خاویر ماسکرانو : رفتنش به چشم نیامد

دو و نیم کلیومتر تا دقیقه 25 دوید و در چند کار دفاعی شرکت داشت اما وقتی برای دومین بار به زمین افتاد دیگر نتوانست به بازی ادامه دهد و جای خود را به ژرمی متئو داد. خروج رهبر عقب زمین کاتالان‌ها می‌توانست دروازه‌بان و مدافعانشان را به دردسر بیاندازد و تیم انریکه را دچار مشکل کند اما این اتفاق نیافتاد و جایگزین او مطمئن کار کرد.

دنی آلوز : خشمگین نشد!

شاید راحت‌ترین ال کلاسیکوی دوران فوتبالش را دیشب پشت سر گذاشت. در غیاب مسی و حضور سرخی روبرتو در سمت راست خط دفاعی دنی آلوز برخلاف جدال‌های قبل با رئال مادرید خیلی نفوذ نمی‌کرد و بیشتر به امر دفاعی می‌پرداخت. او اسیر سرعت‌های رونالدو و بیل از جناحین نشد و در کل سختی زیادی نکشید.

اداره کردن سمت راست دفاع بارسلونا توسط آلوز به خوبی انجام شد که تغییر سیستم انریکه کمک زیادی در این اتفاق به او کرد اما چیزی که از آلوز انتظار داشتیم مقابل رئال مادرید رخ نداد؛ درگیری با حریف قسم خورده کاتالان‌ها. مدافع برزیلی بارسلونا در تمام ال کلاسیکوهای قبل حداقل یکی از درگیری‌های بازی را به نام خود ثبت می‌کرد اما دیشب آنقدر کارش در زمین راحت بود و به دردسر نیافتاد که حتی وقتی رونالدو بعد از خطا با آرنج به سرش زد هیچ واکنشی نشان نداد و با دریافت کارت زرد به استقبال ادامه مسابقه رفت. صحنه‌ای که بعید بود آلوز رقم بزند.

جوردی آلبا : نفوذ کرد، پاس گل داد

او هم مثل آلوز کمتر از حد معمول در طول زمین حرکت کرد و بیشتر کار دفاعی انجام داد. گویا انریکه از مدافعان کناری‌اش نخواسته بود خیلی در حملات شرکت کنند ولی هرچه بود آلبا وظیفه‌اش را به نحو احسن انجام داد. بیشتر حملاتی که رئال طراحی کرد از سمت این بازیکن ملی‌پوش بود که هیچ یک از آنها گلی در بر نداشت.

آلبا در معدود نفوذهایی که انجام داد بارسا را صاحب فرصت کرد که در یکی از آنها با پاس او سوارس چهارمین تیر را به قلب رئالی‌ها زد.


سرخیو بوسکتس : جنگنده بود تا اشتباهش فراموش شود

شماره 5 آبی اناری‌ها خیلی خوش‌شانس بود که با اشتباهش گل تساوی را دقیقه 28 دریافت نکردند. بوسکتس وقتی توپ براوو را گرفت تا به جلوی زمین ببرد با یک لحظه تعلل توپ را در دست رئالی‌ها دید و شانس به او روی آورد که ضربه خامس را براوو مهار کرد.

اگر از اشتباهی که گفتیم چشم‌پوشی کنیم بوسکتس هم مثل دیگر بازیکنان بارسا نمایش تحسین برانگیزی داشت. خراب کردن توپ رئالی‌ها در میانه زمین پیش از اینکه به دفاع کاتالان‌ها برسد، رهبری‌اش در میانه زمین و لینکی که بین دفاع و حمله ایجاد می‌کرد در طراحی فرصت‌های بیشمارشان تاثیر گذار بود. بوسکتس 27 ساله آنقدر در ال کلاسیکو دیشب خوب کار کرد که باید اشتباهش در لحظه‌ای که بارسا یک بر صفر پیش بود را فراموش کنیم.

ایوان راکیتیچ : می‌توانست گلزن باشد

هر طور بود خودش را به ال کلاسیکو رساند تا تیمش در غیاب مسی بیشتر ضرر نکند. راکیتیچ در کنار بوسکتس سد محکمی برای انتقال توپ به رونالدو، بیل و بنزما بود و تکل‌های به موقع، پاس‌های صحیح و دقیق و در خدمت تیم بودنش خیلی به چشم آمد تا انریکه از بازی دادن به این بازیکن که به تازگی از کمند مصدومیت رهایی یافته بود ضرر نکند.

این هافبک بارسلونا باید توپ ریباند شده‌ای که از ضربه سوارس روی خط برگشت داده شد به گل تبدیل می‌کرد اما شوت او از شش قدم به آسمان رفت تا بارسلونا با 3 گل در نیمه اول راهی رختکن نشود.


سرخی روبرتو : خوب شد مسی نبود!

در نبود مسی بارسلونا با دو مهاجم مقابل رئال قرار گرفت و روبرتو وینگر راست این تیم شد. این بازیکن جوان که می‌دانست نباید فرصتی که انریکه در اختیار او گذاشته از دست دهد فوق‌العاده کار کرد. روبرتو که این فصل زیاد به او میدان داده شده توانست در ال کلاسیکو موفق ظاهر شود و پاس گلش به سوارس در دقیقه 11 نقش کلیدی در شروع طوفانی‌شان برابر شاگردان بنیتز داشته باشد. روبرتو می‌توانست دقیقه 25 روی ارسال راکیتیچ گل هم بزند ولی شوت او راه به جایی نبرد.

روبرتو گوش به فرمان انریکه است. چندین بار در این فصل جای او در ترکیب بارسلونا جا به جا شده و حتی دفاع راست هم بازی کرده است. حضور او در سمت راست میانه زمین به دنی آلوز هم کمک زیادی کرد و این دو اجازه ندادند رونالدو حرکات انفجاری‌اش را به نمایش بگذارد.


آندرس اینیستا : یک کاپیتان واقعی

همانند دیگر بازی‌های بزرگ در میانه زمین و پشت سر مهاجمانشان آقایی کرد. اینیستا در غیاب ژاوی به خوبی از عهده کاپیتانی در ال کلاسیکو بر آمد و با حضور به موقع در منطقه‌هایی که بازی در جریان بود توپ را به بازیکنان جلوی زمین منتقل می‌کرد. اینیستا در دومین گل بارسلونا که توسط نیمار زده شده با یک پاس چیپ استثنایی هم تیمی برزیلی‌اش را در فرصت گلزنی قرار داد تا بر خلاف پنج پاس گل قبلی‌اش در ال کلاسیکو که در ورزشگاه نیوکمپ داده شده بود برای نخستین بار در استادیوم سانتیاگو برنابئو پاس گل بدهد.

کاپیتان بارسلونا در دقیقه 53 روی یک و دو استثنایی که با  نیمار انجام داد با شوت سرکش و تماشایی که روی پایش جفت و جور شده بود توپ را به کنج دروازه ناواس زد تا علاوه بر بالا بردن اختلاف گل، رکورد 19 گل پیاپی نیمار و سوارس را قطع کرده باشد.

اینیستا که چهره‌ای محبوب بین تمام مردم اسپانیاست با وجود گلی که به رئال زد و پاس گلی که داد در لحظه تعویض با منیر الحدادی مورد تشویق تمام هواداران مادریدی قرار گرفت تا شب خوبی را سپری کرده باشد.


نیمار : مهار نشدنی!

در کنار سوارز اصلا اجازه ندادند در هفته‌های اخیر جای خالی مسی احساس شود؛ در ال کلاسیکو 231 هم این را نشان دادند. نیمار دقیقه 7 می‌توانست در اولین موقعیت جدی مسابقه گلزنی کند اما شوت او بالای دروازه رفت. ستاره برزیلی کاتالان‌ها دقیقه 39 بعد از اینکه پاس اینیستا را دریافت کرد با یک فرار سه، چهار متری با پای چپ توپ را از زیر دستان براوو عبور داد تا همچنان صدرنشین گلزنان لالیگا باقی بماند.

نیمار که در زمان صاحب توپ شدنش همه کار با خط دفاعی آشفته رئال می‌کرد پس از یک فرار و حمل توپ موفق سوارز را برای بار دوم در فرصت گلزنی قرار داد اما این موقعیت هدر رفت.

تلاش‌های نیمار در نیمه دوم با یک پاس گل همراه بود. پشت پای زیبای او به اینیستا تیمش را به گل سوم رساند. بعد از آن نیمار هرچه تلاش کرد دوست صمیمی‌اش مسی بعد از ورودش گل بزند بی‌ثمر بود ولی حرکات خطرناک او در کناره‌ها ایسکو را مجاب کرد دقیقه 84 روی این مهاجم برزیلی مرتکب خطا شود و کارت قرمز بگیرد تا کار بارسا که با چهار گل پیش بود تا پایان مسابقه راحت‌تر از قبل شده باشد.

با گل و پاس گلی که نیمار در ال کلاسیکوی دیشب داد موفق شد آمار عجیبی در 6 بازی اخیر بارسا ثبت کند. او توانسته در 6 مسابقه 9 گل بزند و چهار پاس گل بدهد تا رکوردی عجیب را به تنهایی زده باشد.


سوارز : نقش اول در قتل رئال

با نتیجه‌ای که رقم خورد و نمایشی که سوارز داشت شاید رئالی‌ها دوست داشتند این بازیکن به جای مسی مصدوم باشد و نتواند در ال کلاسیکو بازی کند. دقیقه 11؛ سوارز در اولین فرصتی که روی پاس روبرتو نصیبش شد با یک شوت دقیق دروازه رئال را گشود. در ادامه فرارهای این بازیکن دردسر زیادی برای رئالی‌ها ایجاد کرد و حتی دقایق تلف شده او برای گشودن دروازه رئال برای بار سوم با یک تکل بلند اقدام کرد اما سر مارسلو مانع آن شد.

سوارز نیمه دوم هم خستگی‌ناپذیر نشان داد. فرارهای او دفاع رئال را زیر فشار قرار داده بود. حتی او یک بار توپ را به تور کنار دروازه زد اما موفق شد دقیقه 74 گل دوم خود و چهارم تیمش را روی پاس آلبا و فراری که داشت بزند تا ستاره ال کلاسیکو لقب بگیرد و همانند بازی فصل گذشته برابر رئال مادرید بدرخشد.

نفرات تعویضی

ژرمی متئو : جایگزین مطمئن

او که بازی را از روی نیمکت دنبال می‌کرد به دلیل مصدومیت ماسکرانو دقیقه 26 وارد زمین شد. حضور متئو در نبردهای هوایی کمک زیادی به بارسلونا کرد و این مدافع دو توپ هم از محوطه جریمه تیمش دور کرد تا خطری دروازه‌شان را تهدید نکند. البته او خوش‌شانس بود که خبری از استارت‌های سریع بیل و رونالدو در این ال کلاسیکو نبود وگرنه متئو مدافعی نیست که در کورس با دو بال سرعتی رئال برتری داشته باشد.


لیونل مسی : خوش قدم

لحظاتی بعد از گل سوم بارسلونا دقیقه 55 جایگزین راکیتیچ شد و دقیقه 71 در صحنه گل چهارم کاتالان‌ها شروع حمله بر عهده ستاره آرژانتینی بود تا همچنان حضور این بازیکن نقش ویژه‌ای در نتایج بارسا داشته باشد. مسی که بعد از سپری کردن مصدومیتی 58 روزه دوباره به میدان بازگشته بود می‌توانست دقیقه 66 گلزنی کند اما شوت او بعد از برخورد به واران راهی به دروازه پیدا نکرد.

منیر الحدادی : روی اعصاب پیکه

این فصل با رفتن پدرو از بارسلونا و مصدومیت مسی بیشتر از همیشه فرصت بازی پیدا کرد اما نتوانسته همانند سرخی روبرتو بازیکنی نشان دهد که لوئیز انریکه او را از ابتدا در ترکیب بازی همچون ال کلاسیکو قرار دهد. منیر که به جای کاپیتان اینیستا وارد زمین شده بود تا پایان مسابقه صاحب دو فرصت گلزنی فوق‌العاده شد که یکی از آنها را فقط او می‌توانست از بین بازیکنان بارسلونا به بیرون بزند. توپی که نیمار دقیقه 89 به محوطه و مقابل دروازه ناواس فرستاد به طرف منیر و پیکه حرکت می‌کرد که بازیکن جوان بارسلونا زودتر از مدافع باتجربه‌شان توپ را زد که هیچ حاصلی در پی نداشت تا پیکه به شدت از او ناراحت شود.